TESTLER, PROJEKTİF TESTLER

PROJEKTİF TESTLER

CAT (Çocuklar İçin Algı Testi)
3-10 yaş arasındaki çocuklara uygulanır. Çocuğa üzerinde hayvan resimlerinin bulunduğu 10 adet kart gösterilerek çocuğa bu resimlere ilişkin hikaye anlattırılır. Projektif bir kişilik analizi yapar.

TAT (Tematik Algı Testi) 
Tematik algı testidir. 14- 40  yaş arasındaki bireylere uygulanır. Üzerinde çeşitli insan durumlarının tasvir edildiği karlar ile bireyin hayal gücü ile ortaya koyduğu hikaye analiz edilir. Projektif bir kişilik analizi yapar.

Rorschach Testi
Bu test, testi uygulayan kişiye sadece bireyin karakteri ve kabiliyetleri hakkında bilgi vermez, aynı zamanda effektif (duygusal) bozukluklarını ve bu bozuklukların türünü de gösterir. Genç ve yetişkinlere bireysel olarak uygulanır. Rorschach testi, bu işte yetiştirilmiş tecrübeli bir psikolog tarafından verilmelidir.

Louisa Düss Psikanalitik Hikayeler Testi
3-10 yaş arasındaki çocuklara yarım kalmış 10 adet kısa hikaye okunur. Çocuktan hikayenin devamını anlatması istenir. Anlattığı hikaye üzerinden projektif bir yorum ile ruhsal dinamikleri açığa çıkarılır.

Good Enough Harris Bir Aile Çiz Testi
Aile ilişki dinamiklerini ve çocuğun aile içinde kendini nasıl gördüğünü ve ailesini nasıl algıladığını değerlendiren bir testtir.

Goodenough Harris Bir İnsan Çiz Testi
Goodenough Harris Adam Çizme Testi 7-9 yaş arasındaki çocuklara uygulanır. Çocuğun çizdiği resim üzerinden zeka gelişimini ölçmeyi amaçlamaktadır.